Anasayfa ≈≈≈ Eğitim ≈≈≈ Kitaplar ≈≈≈ Haber ≈≈≈ Ziyaretçi Defteri ≈≈≈ İletişim

02 Ağustos 2008

Blog kelimesinin Türkçesi ne olsun?

Blog kelimesinin Türkçesi ne olsun? Evet arkadaşlar bir çok bilinçli arkadaşımız böyle bir çalışma başlatmıştır. Birçok insanda destek vermektedir. Blog kelimesin Türkçe'sini araştırıyorlar.
Blog Nedir? [Wikipedia] Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında, geri izleme (trackback) mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür. İlk ağ günlükleri elle yazılıp güncellenirken, bugün bu iş için özel yazılmış yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlardan bazıları bir blog servisi sağlayıcı sitenin alt alan adları olarak yaratılabilen, bazıları ise kullanıcının kendi sunucusuna kurup çalıştırması gereken yazılımlardır.
Bu bilgiler ışınğında "Blog" yerine ne diyebiliriz?

1 yorum:

  1. Seçenekler arasında: "E-GÜNLÜK", "GÜNLÜK", "GÜNCE" gibi kelimeler bulunuyor. Başka ne tür kelimler olur, sizlerden istiyorum.

    YanıtlaSil

* Yorumlarınız hakaret, küfür içermemeli; aşağılayıcı, küçük düşürücü, alaya alıcı tavırda ya da bozuk söyleyişe sahip olmamalıdır.