Anasayfa ≈≈≈ Eğitim ≈≈≈ Kitaplar ≈≈≈ Haber ≈≈≈ Ziyaretçi Defteri ≈≈≈ İletişim

13 Haziran 2008

Lost Hakkında Herşey 2

Lost Teorisi (Sezon 4 Sonrası)

1900 ‘LERİN BAŞI: Black Rock (Kara Kaya) Pasifik okyanusunu geçen bir nakil gemisiydi. Gemideki insanlar karışık metal mineraller taşıyordu. Beklenmedik bir şekilde, gemi LOST adasıyla karşılaştı. Bunlar olurken ada eşsiz magnetik özelliklere sahip ve gemideki magnetik materyaller adadaki tüm bu magnetik kuvvetlerden etkileniyor ve gemi tam anlamıyla adaya çekiliyor. Ve geminin mürettebatı bizim ‘’others’’ (diğerleri) olarak bildiğimiz kişiler oluyor. Richard ta onlardan biri…


1970 ÖNCESİ: İnsan ırkının gelişimi için DHARMA girişimi kuruldu. Bilimsel araştırmalarla başlayan bu girişim daha sonra kaderi test etmek için tasarlanmış büyük çapta bir proje haline geldi. DHARMA’nın çalışmaları sırasında birisi zaman makinası icat etmeyi başardı. Tabi o sırada bu zaman makinesi akım kapasitörlü bi Delorian ( ç.n. : “Geleceğe Dönüş” filmindeki “zaman makinası araba”. Keşfedilen şeyin basit birşey olduğunu ima ediyor ) değildi. Aslında o çok daha basit bi makinaydı. (ç.n. : Burda makinanın nasıl çalıştığını anlatıyor) Diyelim ki DHARMA zaman makinesini icat etti ve 1960 yılında harekete geçirdi; makine 1 yıl çalıştıktan sonra birisi 1961′de makineye girmeye karar verdi. onlar sadece zamanda geri gidebildiler ve sadece 1 yıl geri gidebildiler ( yani makinenin çalışmaya başladığı zamana) . Bunun da ötesinde geçmişe dönersen geçmişte kalıyordun. 1961′e geri dönemezsin çünkü sen şu an geçmişte varsın. Diyelim ki sen 1965de ölümcül bir hastalığa yakalandın ve 1960′a geri dönüyorsun (yani hastalığa yakalanmadan önceki bir zamana), bu durumda geçmişe döndüğünde zaman makinasından çıktığında hastalık geçmişe dönen bedeninle geri dönmüyor. Yani dönmüş olduğun zamanda hasta olmuyorsun.

Bu yüzden, DHARMA bu aletin gücünü anladığından deneyi zaman makinasını test edebilecekleri gözlerden ırak, uzak bi adaya taşımaya karar verdi. DHARMA insanları zaman makinasıyla geçmişe göndermeden önce çalışmalarını kutup ayıları gibi hayvanlarla yaptı. Bir kutup ayısını bikaç yıl geri gönderdiler ve yaşayıp yaşamadığını görmek için doğal yurdunu değiştirdiler. DHARMA kutup ayılarının geçmişe gittikten sonra adada ve uzak çöllerde yaşayabildiğini gördü. DHARMA bu kutup ayılarının çölde “geçmişe gönderildikleri zamana kadar” yaşayabildiklerini gördü , bu onları kısmen yenilmez yapmıştı. ( ç.n : normalde çölde yada tropik adada ölmeleri gerekirken zamanda yolculuğa başlama anına kadar yaşayabiliyorlar , kafalarına kurşul sıkılmazsa tabi) Kutup ayılarıyla yapılan bu deneyden kısa süre sonra Dharma insanları da zamanda geriye göndermeye başladı. Zaman makinesi deneyinin boyunca birkaç yıl içinde Dharma geriye gönderdiği insanların zamanın akışını değiştirip değiştiremeyecekleriyle ilgilenmeye başladı. Ve zamanda geri gidecek yolcularına zamanın gidişatını değiştirecek görevler vermeye başladı. Maalesef geriye giden insanlar çoktan yazılmış olan kaderi değiştirebilecek hiçbir şey yapamadılar.

Şimdi zaman makinasının hiç bir yararını görmeyip umutsuzluğa kapılan DHARMA hastalıkların tedavi edilip edilemediğini görmek için ada yerlilerinden oluşan bir grup kurmaya karar verdi ve ‘’others’’ların birçoğunu etkileyecek bir hastalığı adaya bulaştırdı.Ve ‘’others’’lara bu hastalığı zaman makinesı aracılığıyla tedavi edebilecekleri konusunda ısrar etti. Ama bu others için çok açık/ anlaşılır bir durum değildi. onlar sadece tedavi olmak istiyorlardı. ve bu zaman makinesinin sadece kompleks bi aşı olduğunu düşünüyorlardı. Dharma asıl olarak insanlar onlara bu virüs aşılanmadan evvelki bi zamana gittiklerinde bu virüsten kurtulup, tedavi olup olmadıklarını görmek istiyordu.Kaderin önceden buyurduğu gibi ‘’others’’ lar onlara hastalık enjekte edildiğinden önceki bi zamana giderek hastalıktan kurtuldular tabi sadece kara duman tarafından öldürülene kadar çünkü karaduman zaman çizgisinin kendisini düzelttiği fiziksel bi vasıtadır. Kara dumanla ilk kez karşılaşan DHARMA şimdi bu zaman makinesinin düşünülen hiç bir amaca hizmet etmeden sonuçlanacağından korkuya kapılmış/ dehşete düşmüş durumda. Dharmanın başarabildiği tek şey ada sakinlerini adadan defetmekti.

1970 -1985 : Ben’in annesi Dharma tarafından adaya gelmesi ve zaman makinesi üzerinde çalışması için işe alınır. Testin başlamasından yıllar sonra da zaman makinesininin becerilerinden bıkmıştır.Aynı zamanda Richard (others’ın geecekteki lideri) la tanışır. Richard ona Dharma’nın yaptığı ve birçok ‘’others’’ın öldüğü bu korkunç deneyden bahseder.Ben’in annesinde , bilim adı altında yok saydıkları ahlaki değerlerden ötürü Dharma’ya karşı nefret gelişir.Dharma ’nın yaptıklarından etkilenen masum insanlar için Dharma’ yı yok etmenin kaderi olduğuna hüküm verir. Fakat adadan ayrılmak yerine bir taşla iki kuş vurmayı planlar: adadan sadece ayrılmak ve muhtemelen de Dharmayı ayrılışıyla kızdırmak yerine zaman makinesini kullanarak adaya geldiği zamana geri döner. Ve adadan ayrıldı. Bu şekilde dış dünyaya adaya hiç gitmemiş gibi görünecekti .Yaşamının adada testler yaparak kaybettiği 15 yılını tekrar yaşamak için geri gitti. Akıllıca…
1970 : Ben’in annesi 1970′e yaklaşık olarak 15 yıl geriye seyehat etti ve kendini yeniden Oregonda buldu. Mükemmel bir çocukla tanıştı,evlendi ve hamile kaldı. Fakat ada dışında yaşadığı alternatif hayatta çocuksuzdu.Malesef Dharma henüz anne ve çocuk ölümleri ile zamanda yolculuk arasındaki bağlantıyı keşfedememişti. (Hatırlayın Juliet 26 yaşında olmasına rağmen 70 yaşındaki bi kadınınki gibi görünen rahim röntgenini görmüştü. Görünen o ki zamanda yolculuğun benzersiz bir etkisi de bedeniniz değil ama rahminiz yaşlanıyor.
Ben’in annesinin doğum zamanı geldiğinde çocuğu doğurmayı başarıyor ama kendisi ölüyor. onun ölmesinin nedeni ise zaman çizgisinin gidişatı onu Ben ile değiştirerek düzeltmesidir. Ben onun tecessümüydü (cisimleşme/yeniden dünyaya gelişi gibi bişey) ve hayal kırıklığına uğramış olan bu DHARMA mühendisinin en sonunda bu şaibeli/kanunsuz/kötü kuruluşu yıkmak olan vasiyetini/hedefini gerçekleştirmek için yaratılmıştı. Ben’in rolü kaderi çözme konusunda çalışmak ve zaman makinesini DHARMA’nın metotlarını kullanmadan çalıştırmanın bir yolunu bulmaktı.

1980′LER: Annesinin ölümünün üzerinden çok geçmeden Ben ve babası adaya gittiler. Horace Dharma’ya katılmıştı ve Ben’in annesini araştırmak için gönderilmişti. Ancak onun öldüğünü öğrenince kocasını ve Ben’i adaya gönderdi. Ben ve babası adaya geldiklerinde Ben’in babasını DHARMA’nın sadece bir piyonu olmuş şekilde buluyoruz. Ben onların adaya gelmesinin gerçek nedeniydi: Ben’in görevi annesinin kaderini gerçekleştirmekti. Malesef o zaman Ben bundan haberdar değildi. O sadece kendini eğlendirmeye ve babasının çok fazla kendini bırakmamasını sağlamaya çalışıyodu.
1981: Ben adada biraz iyi zaman geçirdikten sonra adada evin dışında ölmüş annesini duymaya ve görmeye başladı! Onun annesini görmesinin nedeni “alternatif gelecekte” annesinin hala hayatta ve DHARMA için çalışıyor olmasıydı. O ona yarı ölü gibi görünüyordu çünkü onun ölü ruhu Ben’e kaderini anlamakta yardım etmesi için dizayn edildi.böylelikle Ben onun vasiyetini devam ettirebilecekti. Sonuç olarak onu ruhu zamanın geleceği düzeltmek için bulduğu yoldu.

Ölü annesini gördükten çok kısa bir süre sonra Ben ormanda “henüz hazır değilsin diyen” Richard’ı görür. Richard bir zaman yolcusu ve Dharma’dan nefret eden biridir. Ben Richard’la ormanda karşılaştığında Richard 2000 yılından 1981 yılına seyehat etmişti. Bu nedenle Richard Ben’le çalışırken yaşlanmıyordu. Neden Richard Ben ile iletişime geçmek için geçmişe gitmişti? onu örgütlemek/ işe almak (yani kendi amacı doğrultusunda onunla birlikte çalışmasını sağlamak için) için. Richard alternatif zaman çizgisindeki Ben’in annesini biliyordu ve Ben’in annesinin yeniden vücut bulmuş/cisimleşmiş hali olduğunu biliyordu ve Ben’in bir çeşit dahi/mucizevi bir çocuk olduğunu da biliyordu. Ondan sonra Richard ve Ben daha sonraki yıllarını DHARMA’yı nasıl yıkacaklarını ve zaman makinasını insanları öldürmeyi içermeyen testlerde nasıl kullanacaklarını planlamakla geçirdiler.

1988: Rousseau’nun gemisi adaya çarpar ve Rousseau Ben ve Richard tarafından çabucak kaçırılan Alex’i doğurur. Böylece onun DHARMA tarafından bulunmasını engellemiş oluyorlardı. Rousseau’nun adaya tam anlamıyla neden geldiğini bilmiyoruz ancak ben inanıyorum ki o adada güç mücadelesi olup olmadığını belirlemek için DHARMA tarafından gönderilmiş bir ekibin parçasıydı. DHARMA’daki güçlü kimseler kendileri gidecek kadar aptal değillerdi ve önce oraya daha sonra adada ölmek zorunda olan bir grubu gönderdiler. Rousseau’nun grubu DHARMA’nın o sırada test ettiği/yaydığı hastalığa yakalanarak öldü.

1981-2005: Ben büyür ve Richard ile birlikte DHARMA’yı tamamen ortadan kaldırmak için “nihai planı” planlamaktadır: Tasfiye/Temizlik (The Purge). o sıralarda DHARMA zaman makinasını başka amaçlarla kullanıp kullanamayacaklarını görmek için adanın diğer kendine has özelliklerini test etmeye devam etmektedir. Bu çalışmaların ortasında, DHARMA SWAN istasyonu vasıtasıyla adanın manyetik anomalisini keşfetti. Bu manyetik anomali bütün adayı kapsayan bir hava kabarcığıydı.Ama malesef DHARMA onu herhangi bir şey için nasıl kullanacaklarını bilmediklerinden bu anomali üzerinde ancak basit/temel testler yapabildiler. Bu sıralarda hem DHARMA hem de OTHERS zaman makinesini “daha büyük menfaat/yarar/iyilik” için nasıl kullanacaklarını öğrenmeye çalışıyorladı.


Zaman makinesi üzerindeki testler sırasında DHARMA ve others zaman yolculuğu ile ilgili aşağıdaki buluşları yaptılar:
1) Birisi makinaya girdiğinde sadece geçmişe geri gidebiliyor ve sadece makinenin çalıştığı zamanlara gidebiliyor.
2) Geçmişe gittiğinde yeniden yaşlanmıyorsun. Mesela eğer 50 yaşındaysan ve 10 yıl geriye gitttiysen 40 yaşındaki bedenine sahip olmuyorsun. 50 yaşındaki bedeninle geri dönüyorsun. Ancak senin bu 50 yaşındaki bedenin sonraki 10 yıl boyunca yaşlanmıyor (yani zamanda yolculuk yaptmak için zaman makinasına girdiğin ana kadar)
3) Zaman yolculuğunda bedenin fiziksel olarak yeniden yaşlanmıyor ancak makineye girmeden önceki fiziksel rahatsılıkların iyileşiyor. Mesela, varsayalım ki sen 2010 yılında felç oldun- 2015′de de zaman makinasına girmeye ve 10 yıl geri dönmeye (felç olmadan önceki bir zaman) karar veriyosun. 2005′e geri döndüğünde tekrar yürüyebilirsin. ancak 5 yıl geçtikten sonra kader seni yeniden felç etmek için başka bir yol bulacaktır. Belki ilk kez felç olmanın nedeni pencereden itilerek belinin üzerine düşmen olabilir ancak ikinci kez belki bi arabanın çarpmasından dolayı felç olablirsim.
4) Geçmişe geri döndüğünde sadece kaderinin üzerinde etkisi olmayan şeyleri değiştirebilirsin. Başka bir deyişle; belli bir tarihteki bir filmi izlemeye gittiysen ve sonra zamanda geriye gittiysen o tarih geldiğinde o filmi tekrar izlemeye gitceksin diye bi kaide yok. ancak o film hayatını değiştirecek bir karar almanı sağladıysa kader sana bu kararı aldıracak başka yollar bulur (filmi izlemen olan bu orjinal yoldan başka bir yol).
5) Eğer geçmişe gittiysen ve öldüysen tam anlamda ölü olmazsın çünkü evrende senin gelecekte hayatta olduğun bir yörünge zaten mevcuttur. Bu nedenle sen bir “yarı ölü” haline gelirsin. Başka bir deyişle senin varlığın bazı kimselerce bilinir ama diğerlerince bilinmez. Varlığın sadece kaderine etki etmen gerektiğinde bilinebilir. mesela diyelimki sen Google’ın mucitisin.Google bulmadan önceki bir zamana geri döndün diyelim. Ancak sonra bilinmeyen bir nedenden dolayı öldün. bu durumda kader yine Google’ı buldurmanın bir yolunu bulur. Büyük ihtimalle de senin yarı ölü bedenin başka birine görünür ve sen ona Google’2 yaratma konusunda fikir verirsin. Böylece evrene hükmeden tüm olaylar serisi asla değişmez, ama sen teknik olarak ölü olursun.
6)Eğer hiç çocuğun olmadıysa ; geçmişe gidip doğum yapamazsın. kader gerçekte var olmayan yeni bir varlığın geçmişte var olmasına izin vermez.. Kader yönünü düzeltmek için ya anneyi ya bebeği ya da her ikisini öldürür.

2005: Nefretle kabaran düşmanlıkla Ben, Richard ve Jacop 2000 yılına geri gider ve DHARMA’yı ortadan silerler(The purge: temizlik/ tasfiye operasyonu:)). Dünyanın diğer yerlerinde de DHARMA üyeleri (Penny’nin babası gibi) olduğunu farkeden “The others:diğerleri” DHARMA’nın adaya tekrar ulaşmasını engellemek ve onları ortadan kaldırmak için çabucak bişeyler düşünmesi gerekir. Ben geçmişe gitmek ve dış dünyadan gizlenmek için bütün adayı “Time loop: zaman döngüsü” içine sokar. ,bu time loop adayı geçmişte bi zamanda (2000 yılı) askıda bırakır (o yılda tutar). Böylece dışardaki DHARMA çalışanlarının adaya ulaşmasını engellemiş olurlar. Time loop’u başlatan Ben ve Richard adanın diğer yerlilerini toplarlar ve bu kişiler büyüyerek DHARMA!nın karşı gücünü oluştururlar: “The others”.
Bu “time loop”u yaratmak için Ben ve Richard zaman makinesini ARROW istayonundan alıp SWAN istasyonuna götürürler.Mikhailin mühendislik dehasıyla zaman makinasını SWAN istasyonu içinde derinlerde bi yerde çimentoyla kaplarlar. Ayrıca Mikhail zaman makinası ve tüm adayı saran manyetik anomaliyi birlikte hareket ettirmeyi başardı. bu da others’ın tüm adayı geçmiş zamana göndermelerini sağladı! Daha sonra 108 dakikada bir düğmesine basılması gereken bilgisayar sistemini kurdular; ancak bu düğmeye basma işi aslında 108 dakikada bir zaman makinasını aktive ediyordu. Uzun yıllar boyunca her 108 dakikada bir zaman makinasını resetleyerek zamanı durdurmayı başardılar. Malesef bu işin bi dezavantajı; adada zaman duruyor olmasına rağmen dünyanın geri kalanında zamanın hala geçiyor olmasıdır. Bu yüzden ada hala 2000 yılındayken gerçek dünya 2004 yılındadır. Ben’in 3. sezonda Richard’a doğum günlerini ne zaman kutladığımızı hatırlıyormusun cümlesine dikkat edin. Others her 108 dakikada bir zamanı tekrarladıkları ve dolayısıyla yaşlanmadıkları için doğum günlerini kutlamalarının bi anlamı yok.

2000-2000: ADA ZAMANI: Adada zaman sabit kalırken ; şimdi dışarı karşı görünmez olan “diğerleri” zaman yolculuğu üzerindeki testlerini devam ettirebildiler. “Diğerleri” adada yeni bir yaşama başlamak istediler. Ama tek problem neydi? duran zamanla ve yaşlanan rahimlerin zayıf birlikteliğinden dolayı adada üremek/çoğalmak/türünü devam ettirebilmek için bir yol bulmak zorundaydılar. bu yüzden mevcut hamilelik sorununu araştırması için Juliet’i işe aldılar. ayrıca 108 dakikada bir düğmeye bassın diye prestijli bir askeri görevli (Kelvin) de buldular ve ona dünyayı koruduğunu düşündürttüler. Bu arada, Diğer yerliler yaşlanmadan günlerini geçiriyordu (Richard, Ben ve tüm diğerleri buna dahil). Ayrıca 2. adanın 1. adanın manyetik kabarcığının dışında olduğu düşünülüyordu, bu yüzden ana adamızın manyetik kabarcığından ayrılan birisi 2000 yılındaki zaman çizgisinden sonra yaşlanmaya başlıyordu. Z
amanın belli bir noktasında Jacop ölür. Ancak Jacop önceki zaman çizgisinde 2005′ kadar yaşadığından dolayı onun ruhu Ben, Richard ve toplulukla iletişime geçebilmek için hayatta kalır.

2000-2004:ORJİNAL ZAMAN ÇİZGİSİ:
Ada 2000 yılında sıkışıp kalmışken, Lost un bütün karakterleri flashbackler aracılığıyla yaşamları devam ediyor. Biz onların zaman içindeki ilk döngülerinden başlangıç hikayelerini görüyoruz. Kahramanlarımız adadan kurtarıldıklarında, 3. sezonun sonunda Jack’in “flashforward” ında da gördüğümüz gibi yaşamlarının bu zamanını tekrar yaşamaya başlayacaklar.
2000:(Ada Zamanı- 2001 civarı orjinal zaman): Juliet cocuk doğumlarıyla ilgili sorunları incelemek için tutuldu. O gerçekten iyi bir insandı ve kız kardeşine yardım etmek için her şeyi yapardı. Ancak adadaki “time loop”tan haberi yoktu ve Ben onu adada tutmak için onun bu haberdar olmayışından faydalanıyordu.
2000:(ada zamanı-2001 civarı orjinal zaman): Kızının Desmondla birlikte olmasından bıkan Dharma lideri olan Penny’nin babası Desmondu adaya göndermek için akıllıca bi plan tezgahladı. Libby’i ( Dharma için çalışan bir ajan) Desmondu adaya göndermek için tuttu
______________________________ __________

2004:GERÇEK ZAMAN ÇİZGİSİ: Desmond düğmeye basıp zaman makinasını resetleyip adayı 108 dakika geri göndermediği için Uçak ada üzerinde kaza yapıyor. Düğmeye basılmaması zaman makinasının manyetik balonun güçlerini çalıştırmasını geçici olarak durdurdu thus creating an opening over the island the split second Oceanic 815 flew over. The resulting power of the current flowing through the magnetic field ripped the plane in half. Biz izlyiciler olarak 2 büyük soruyla karşı karşıya kaldık: Desmond’un düğmeye basmamasıyla uçağın düşmesinin aynı anda olması tamamen bir rastlantımı yoksa DHARMA bir grup insanın adayı “time loop”un içinden çıkaracağını bildiğinden kazanın bilerek uçağın adanın üzerinden geçtiği saniyede olmasını mı tezgahladı. bu durum arkadaşlar bizi Lost’un temasına geri götürüyor- uçak kazasına kader mi neden oldu yoksa Dharma bazı karakterleri (sonunda adamızın kahramanı olacak karakterler) özellikle mi devreye soktu? Ya da bu durum hem kaderin hem de DHARMA’nın çalışmalarının bir sonucumuydu?
Uçak kazasından sonra artık kahramanlarımız adada 2000 yılında ve bedenlerini 2000 yılından aldılar. Locke iyileşti çünkü onun geçirdiği kaza henüz olmamıştı (2002 civarında)- Rose’unkiyle aynı.
Maalsef 2004 yılında (orjinal zamanda) uçak eskiden adanın bulunduğu yer olan okyanusun ortasında bi yerde kaza yaptı. Siz şu an 2000 yılında var olan adayı görüyorsunuz ve bu ada muhtemelen 2004den önce yok edildi ve böylece gerçek hayatta 2004′den sonraki insanlara asla görünmeyecek. Bu yüzden Naomi 815 uçağından kurtulanların kazadan sonra okyanusun dibinde bulunduklarını söyledi. Aslına bakarsanız Daha açık olmak gerekirse uçağın kopyası yapıldı. Uçağın bi versiyonu şu an adada 2000 yılında var diğeri de 2004yılında okyanusta kaza yaptı. yani sonuç olarak bizim kahramanlarımıza ne olursa olsun onlar uçağın kaza yaptığı zamana yani 2004′e ulaştıklarında ölecekler!!

2000 ADA ZAMANI: Lostun ilk 2 sezonunun geçtiği zaman. Anbar keşfedildi ve Locke en sonunda düğmeye basmadı ve Desmond anahtarı çevirdi. Bu zaman makinesini imha etti ve adada artık zaman 2000 yılından itibaren ilerlemeye başladı! Şimdi ada gerçek dünyanın 5 yıl gerisinden ilerliyor. Desmond anahtarı çevirdiğinde onun yaşamı gözlerinin önünden geçti. Aslına bakarsanız hayatının bu 5 yılını yeniden yaşamak zorunda kaldı! Adadan kurtarıldıklarını, charlie’nin ölümüne şahit olduğunu sonra yaşamına tekrardan başladığını, , penny ile tanıştıklarını ve sonra adaya yeniden döndüklerini anımsadı- böylece onun yaşam hikayesinin döngsü yaratılmış oldu. Desmond kaderinden kaçamadı. Onun hayatını tekrar yaşamasının tek nedeni onun anahtarı çeviren kişi olmasıdır. Ben iddia ediyorum ki o zaman makinasının tam kalbindeydi ve o alternatif geleceğini diğer kişilerden biraz daha iyi bir şekilde görebiliyordu.Bu da Charlie’nin ölümü ile ilgili flash’ları nasıl görebildiğinin açıklaması. Onun yaşBen terbiyesizin tekiyim. tekrardan kaç kez yaşadığını kim bilebilir. O yaşBen terbiyesizin tekiyim. her yeniden yaşadığında kahramanlarımızı neyin adadan çıkartmasını sağladığını ve charlie’nin mesajı gönderdiğini gördü.

2007-2010 (eski zaman çizgisi): Oceanic 815′in enkazı en sonunda okyanusun dibinden bulundu. Uçak 2004′de kopya edildiğinden bizim şu an 2 tane zaman çizgimiz var. 1. zaman çizgisinde bizim ölü kahramanlarımızın okyanusun dibinde yatıyor ama yeni zaman çizgisinde kahramanlarımız adada 2001′de bulunuyor. Sezon 4′de biz Oceanic 815!in okyanusun dibindeki görüntülerini görüyoruz (yani orjinal zaman çizgisinin seyrini görüyoruz). DHARMA ve Naomi Okyanusun dibinde herkesin ölü olduğunu doğruladıklarında , zamanda geri dönmek ve adayı bulabilmek için planlarını uygulayabildiler.

2010 (eski zaman çizgisi)/ 2001 (yeni zaman çizgisi): Naomi Dharma tarafından geçmişe geri gönderilmek ve adanın kontrolünü yeniden kazanmak için görevlendirildi. o adaya gitmeden önce bi takım oluşturdu. Onun takımı misyonlarını gerçekleştirmek için DHARMA tarafından özel olarak seçildi çünkü bütün üyeşer Ben’i adadan atmak için kilit rol oynayacaktı. Ayrıca takımın tüm üyeleri Dharma’yı çok iyi tanıdıklarını gösteren bişeyler yapmışlardı. Bu yüzden Dharma’nın bakış açısıyla onlar bi ara ortadan kaldırılmak zorundaydılar.

2001 (ada zamanı/yeni zaman çizgisi): Desmond Charlie’nin “Looking Glass”da kaderini gerçekleştirmesini sağladıktan sonra Jack Naomi’nin telsiziyle irtibat kurabildi. Bu cihaz DHARMA tarafından özel olarak üretilmişti ve Naominin geçmişten gelecekteki DHARMA (2010 yılındaki) ile irtibata geçmesini sağlıyordu. Jack’in bilmediği ise Naominin gelecekten adada Others’ın adayı hangi noktaya kadar ele geçirdiklerini belirlemek için gönderildiğiydi. Kate Naomiye iletişim cihazını (telsizi) geri verdiğinde Naomi o zamanki tarihi girdi böylece DHARMA’nın takımı onun bulunduğu zamana geri gidebilecek ve adaya sızabileceklerdi. Aslına bakarsanız Naominin takımı adadaki zamanın 31 dakikasının içine girmeye çalışıyorlardı. Daniel’in gemideki arkadaşı roketi fırlattığında 31 dakika sonraki gelecekten fırlatıyorlardı.Bu da Daniel’e gösterdi ki adadaki kişilerle gemi arasında gemiye geri dönebilmek için az bi zaman farkı var ( yani adadaki zamanla gemideki zaman birbirine çok yakın). Naominin takımındaki kişiler DHARMA’nın insanlarıydı, mutlu değillerdi ve Ben’in peşindelerdi. Onlar Dharma’nın neden adadan silindiğini öğrenmek istiyorlardı.

2001(yeni zaman çizgisi): Adadaki güç savaşı & hayatta kalanın adadan çıkmasını sağladı (Jack, kate, sayid, Hurley…) DHARMA bunları adadan aldı ve diğerlerini adada bıraktı. ama ne DHARMA ne de BEN onlara adayı 2001 yılında terkettiklerini söylemedi (onlar 2005 de terkettiklerini düşünüyorlardı). Ayrıca hiç bir kazazedenin adayı terketmesi beklenmiyordu bu yüzden DHARMA’nın Oceanic 815′in diğer yolcularının hepsinin öldüğüne dair bi kanıt göstermesi gerekiyordu. ayrıca kurtulan bu 6 kişinin de yaşamlarının son 4 yılını yeniden yaşadıklarını idrak etmesi neredeyse imkansızdı. Onların bakış açısıyla olduğunu düşündükleri şey sadece uzun bir rüyaydı (mesela Hurley’nin lotoyu kazanması gibi). ancak Jack hala onların doğruyu bildiklerini ima ediyor.

2002(yeni zaman çizgisi): Hurley Charlie’nin hayaletiyle karşılaşıyor. Charlie orjinal zaman çizgisinde bir rock şarkıcısı olarak yaşadığından ama şimdi yeni zaman çizgisinde ölü olduğundan hayaleti Hurley’e yarı ölü olarak görünüyor. Ayrıca bi polis memuru Hurley’e Ana lucia’yı soruyor. Polisin bakış açısıyla Hurley ve Ana “815′in değişik versiyonlarında” 2001 yılında kaza yaptılar.

2002(yeni zaman çizgisi): Diğer 6 kişiyle birlikte Ben de adadan çıkmayı başarıyor. Onun da gelecekten (2005 civarından) 2000 yılına zaman yolculuğu yaptığını hatırlayın. Bu yüzden yeni zaman diliminde, 2001′de, kader geri kalan hayatta kalanları hayatta bırakacaktır-en azından 2005′e kadar. Ben şu an dışarda olduğundan yönü/rotayı düzeltmek için Sayid’i kullanıyor. Biz Sayidin tam anlamıyla neden Ben’in seçtiği kişileri vurduğunu bilmiyoruz ancak muhtemel sebep yeni zaman çizgisinin korunması için bu kişilerin ölmesi gerekmektedir. Ben’in amacı DHARMA’yı ele geçirmek ve zaman makinasının kontrolünü yeniden kazanmaktı. Eğer bunu başarırsa tekrar 2000 yılına geri dönecek, adaya gidecek ve “time loop”u yeniden başlatacaktı.(inşallah!:))

2004 (yeni zaman çizgisi): Jack adanın dışında yeni zman çizgisinde 3-4 yıl yaşadı. Jack 22 eylül 2004 de hayatının sona ereceğini biliyordu. Bu yüzden kaderi test etmeye karar verdi. Birinin kendini kurtarıp kurtarmayacağını görmek için köprüden atlamaya karar verdi. Sonra gazetede Sawyer’ın öldüğünü okudu- bu kaderin kendi yolunu izlediğini ve bu 6 kişiyi de yavaş yavaş öldüreceğini kanıtlıyordu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Yorumlarınız hakaret, küfür içermemeli; aşağılayıcı, küçük düşürücü, alaya alıcı tavırda ya da bozuk söyleyişe sahip olmamalıdır.